Roto virusas

Roto virusas. Kilmė, klinika.

Rota virusai (roto virusas) yra visa virusų grupė priklausanti Reoviridae šeimai, Rotavirus genčiai, turinti A-E pogrupius, iš kurių kiekviename yra dar po keletą virusų potipių. Žmogui yra pavojingi tik 1-4 A pogrupio rota viruso potipiai, kurie ir sukelia Rotovirusinę infekciją. Liaudyje ši infekcija vadinama tiesiog "roto virusas".

roto virusas

Roto virusas tai daugiausia žarnyne parazituojantis virusas bei sukeliantis skrandžio ir žarnų uždegimą. Roto virusas, perduodamas oraliniu - fekaliniu būdu, kitaip tariant prisilietus prie užkrėstų daiktų, per nešvarias rankas, užvalgius užkrėsto roto virusu maisto ar atsigėrus užkrėsto vandens. Yra galimybė užsikrėsti ir nuo čiaudinčio ar kosinčio infekuoto žmogaus. Viruso inkubacinis periodas trunka nuo vienos iki trijų dienų. Naminiai augintiniai ir kiti gyvūnai užkrato pavojingo žmogui neplatina, nes tarp jų plintančios viruso atmainos žmogui nepavojingos, todėl nuo jų roto virusu neužsikrečiama.

Roto virusas didžiuliais kiekiais išsiskiria su sergančiojo šia liga išmatomis iki penktos dienos nuo infekcijos pradžios. Nuo septintos iki dešimtos dienos roto virusas nebeišskiriamas. Virusas pakankamai atsparus išorinėje aplinkoje nes ant daiktų ir vandenyje roto virusas gali išlikti gyvas iki dešimties dienų, o ant rankų išlieka pavojingas keturias valandas. Užsikrėsti šia žarnyno rotavirusine infekcija, pakanka minimalaus roto virusų kiekio maiste, vandenyje, ant neplautų rankų ar daiktų, kuriuos maži vaikai mėgsta kišti į burną. Išmatų mikrodalelės užkrėstos virusu gali patekti ir į oro dulkes, o kartu su jomis nukeliauti į vaiko nosiaryklę.

Rotavirusine infekcija dažniau serga vaikai nuo 9 mėn. iki 5 metų amžiaus, vieni nuo kitų užsikrečiantys virusu kolektyvuose, gydymo įstaigose, darželiuose ar kitose masinio susibūrimo vietose.
Roto virusas, kaip ir gripo virusas, atsparesnis šaltuoju metų laiku kuomet daugiau laiko praleidžiama uždarose, menkai vėdinamose patalpose, tad lapkričio - balandžio mėnesiais galimybė užsikrėsti roto virusu padidėja kelis ar net keliasdešimt kartų. Lentelėje pateikiamas 5 metų susirgimų rotavirusinė infekcija stebėjimų grafikas.
Roto virusas, sezoniškumas

Šaltinis: wikipedia.org/rotavirus
Aiškiai fiksuojamas roto viruso aktyvumo kritimas vasaros mėnesiais ir ryškus kilimas šaltuoju metų laiku.

Roto viruso simptomai

Rotovirusinė infekcija dažniausiai pasireiškia agresyviai. Pagrindiniai roto viruso simptomai

 • karščiavimas;
 • vėmimas;
 • viduriavimas;
 • skrandžio skausmai;
 • pilvo skausmai;
 • silpnumas.

Vėmimas ir viduriavimas gali būti labai intensyvūs. Viduriavimas - net iki 10-ties kartų per dieną. Toks intensyvus viduriavimas ypač pavojingas mažiems vaikams dėl progresuojančio skysčių trūkumo organizme (dehidratacijos). Susirgus vaikui, rekomenduojama nedelsiant kreiptis pagalbos į medikus.

Roto viruso gydymas

Pagrindinis gydymosi principas sergant rotovirusine infekcija - subalansuoti ir palaikyti organizmo skysčių pusiausvyrą, vengiant organizmo dehidratacijos.
Gydymosi pagrindą sudaro lengvai virškinamo maisto dieta (geriausia vandenyje virtos kruopų košės be jokių priedų) su gausiu skysčių naudojimu (iki 1,5 - 2 litrų per dieną). Elektrolitų balanso atstatymui naudojamas lengvai sūraus skonio negazuotas mineralinis vanduo. Šviežių vaisių sulčių ar gėrimų reiktų vengti.
Kai kuriuose interneto resursuose rekomenduojama tokia geriamojo mišinio sudėtis roto virusui gydyti:

 • vienas litras virinto vandens;
 • vienas nubrauktas šaukštelis druskos;
 • aštuoni nubraukti šaukšteliai cukraus.

Cukraus kiekis neturi viršyti 3% tirpalo sudėties.
Dehidracijos prevencijai dar naudojamas REHIDRON druskos tirpalas. Žarnyno floros gerinimui, atstatymui - probiotikas ERCEFLORA.

Roto viruso profilaktika

Antivirusinė rota viruso profilaktika:

 • Medicininė profilaktikos priemonė - vakcina nuo roto viruso. Skiepo kaina, priklausomai nuo skiepo - vakcinos gamintojo, svyruoja nuo 200 Lt. iki 270 Lt.
 • Rankų higiena. Plaunant rankas muilu, žūna didžioji dalis tokios kilmės virusų.
 • Patalpų, buityje naudojamų daiktų, liečiamų paviršių dezinfekcija. Efektyviausiai veikia cloro turinčios dezinfekcinės priemonės. Vaiko žaislams valyti, dezinfekuoti nuo rotavirusinės infekcijos užkrato naudojamas muilo ar sodos tirpalas.
 • Patalpų vėdinimas.

Parengta pagal: Infoma.lt

 

Komentarai

Birute
Viduriuoju jau 1,5 mėnesio, ką daryt nebežinau. Buvau pas gygytoją tai sakė gerk smekta ir virtas kruopas vandenį, jokių tyrimų nedaro, numečiau jau 6 kg.
Liuda
As 17 gruodzio iskepiau Matronos duona. Ji yra kepama viena karta gyvenime. Valgiau tik as viena. Mano seima nevalge. Susirgau as. Saltkretis ir auksta temperatura 38.6, vemimas ir bendras silpnumas. AKS 110/60. Prasyciau atsiliepti, jei kas susirgo. Buvau pas terapeuta. Jis parase diagnoze Roto virusas.
Gabre
Sveiki. Prasau atrasykit kas tik galit jau 2 diena po roto viruso. Jauciuosi sveika, bet ar man jau galima maudytis ezere?
Viktorija
Sveiki, net nebezinau ka daryti. Man kiekviena diena negera, siaip tai kai privalgau daug saldumynu buna acetonas tai tokia liga kai vemiama ka man daryti dar neisdrisau pasakyt tai tėvams.
www.liguabc.lt
Viktorija. Ribokit ar visai atsisakykit (bent jau kuriam laikui) saldumynų ir kuo greičiau papasakokit viską tėvams. Jie nuspręs ką toliau daryti.
Roberta
Man temperatūra yra 35.1, ausis užgultos ant trečios dienos ėmė vakarop sukti pilvą ėmiau vyduriuoti yra silpna, ar man Roto virusas? Geriu smecta.
Onute
Prieš tris dienas sirgau stipria roto viruso forma. Ar galiu dabar užkrėsti kitus? Dėkoju.
liguabc.lt
Onutei. Kaip rašoma straipsnyje "Roto virusas didžiuliais kiekiais išsiskiria su sergančiojo šia liga išmatomis iki penktos dienos nuo infekcijos pradžios. Nuo septintos iki dešimtos dienos roto virusas nebeišskiriamas".
Rasa
Bent jau musu seima roto virusa gydosi taip, geria smekta ir daug daug coca colos, reikia stengtis kuo maziau judeti nes kai judi tada didesni skausma suima ir gera pusdieni nieko nevalgom isskyrus geriam coca cola. Pries pora dienu vakare susirgo dukryte kuriai virs 3 metuku is pat pradziu galvojom, kad nuo gerkles temperatura sukilo virs 39 laipsniu, tai prasikankino nakti su tokia temperatura ir diena nelabai nukrito tik iki 38, o i vakara kai supratom jog roto virusas (nes kai uzvalge, tai pradejo pilvo skausmu skustis ir suviduriavo) tai uzteko per du kartus smektos pakeli sugerti ir temperatura susinormalizavo aisku davem gerti vien coca cola ir viskas susitvarke.
Mantas
Sveiki. As nezinau kas daros. Vakar pasidare salta ir pakilo temperatura iki 37 o poto iki 38. Siandien labai viduriavau. Pasakykit kas man galetu buti.
Sandra
Man tik labai idomu, pagal ka daktarai nustato ta roto virusa...
Sandra
Kokie tyrimai atliekami ligoninej?
Viktorija
Sveiki, net nežinau ką daryti man kiekvieną dieną negera, bet nevemiu neviduriuoju neseniai pasveikau po Roto viruso ar aš atkritau. Labai baisu man tik 10 metų, bet ką man daryti? Geriu Smectą ir nežinau ar bus gerai. Dar kartais geriu ir angliuko. Mano broliui vos metai, o jis labai karščiuoja vakar ir šiandien po vieną kartą viduriavo. Ar mes abu sergame Roto virusu? Prašau patarkite ką man daryti.
www.liguabc.lt
Viktorijai. Kaip ir aukščiau minejome, visais atvejais rekomenduojame kreiptis į gydytoją. Tik gydytojas nustatys diagnozę ir paskirs reikalingą jums gydymą.
Anna
Kiek dienu vaikui gali testis viduriavimas jei jis serga roto virusu?
Rasa
Sunui ketvirta diena laikos temperatura pirma ir antra diena buvo 39.4 o kitas dienas truputi zemesne.Vis uzeina pilvo skausmai, bet nevemia ir neviduriuoja, per diena kelis kartus miega ir buna vangus net nezinau kadaryt. Ar tai roto virusas?
Oksana
Laba diena, noriu zinoti ar kviestis greitaja ar vykti i ligonine, mergitei virs 3m. nakti viena karta suviduriavo ir apsiveme, temperatura matavau 37.2. ryte vel viena karta veme. Kaip elgtis? Itariu rota virusa, labai bijau kad nebutu kas rimta...
www.liguabc.lt
Susirgus, rekomenduojama nedelsiant kreiptis pagalbos į medikus. Tik gydytojas nustatys diagnoze ir paskirs gydyma.
Aiste
Laba diena, esu nėščia apie 5 sav. ir įtariu jog susirgau roto virusu, nes vemiu nuo pat ryto ir viduriuoju. Norejau paklausti kaip gydytis, kad nepakenkti kūdikiui?
ausra
Man svaigsta galva, pasidaro silpna toj vietoj kur sirdis dideli skausmai, bet dare kardiograma ir sake su sirdim gerai viskas, bet kai uzeina silpnumas tirpsta visas kunas ir dreba rankos kojos, silpnumo metu jauciuosi, kad mirstu. Daktarai is pavirsiaus nusprende, kad virusas, bet koks ir kaip ji gydyti nepataria. Net nezinau kas cia gali buti ir kaip issigydyti.
Aušra
Sveiki, mano mergaite jau antra diena viduriuoja.Veme tik viena karta. Šiandien nuo ryto sukilo auksta temperatura. Kas tai gali buti? Roto ar nora virusas?
genys
Is ryto 39 laipsniai buvo temperaturos. Po to - 38, antra diena - 38, trecia diena - 37.5, ketvirta diena - 37, i vakara - 37,5 nuo pat pirmos dienos viduriavimas ir skausmas. Ketvirta diena jau mazai, bet temperatura pakilo. Tai kas cia gali but?
Danguole
Laba diena. Noriu paklausti, ka daryti mano dukra yra nescia, bet panasu, kad susirgo roto virusu. Viduriuoja ir vemia, temperatura normali. Tokie pat simptomai yra ir kitems 2 seimos nariams. Ar galima duoti anglies tableciu, ar nepakenks si liga vaisiui? Yra 8 men. nestumas. Ar duoti kokiu probiotiku?
as
Sveiki, galite pasakyti kokios ligos tai simptomai: vakar vemiau apie 20 kartu...prasidejo viduriavimas vandeniu, temperatura svyruoja tarp 35 ir 35.9 siandien pykinimas lyg ir sustojes, taciau viduriavimas nedinges.Vakar buvo stiprus skausmai ties skrandziu ir zemiau link pilvo...
Rasa
Sveiki visi, susitvarkykit imuniteta ir jokie roto virusai ar kiti tikrai neprikibs arba ligos formos bus lengvos. Prasau daugiau dometis savo kunu ir sveikata. Nenumokite i tai ranka. Palaikykite svaru organizma ir kuo maziau antibjotiku naudokite. Visiems linkiu sveikatos.
amelia
Vakar turejau daryt skiepa ir stai atejus pas gydytoja issiaiskinau, kad sergu rota virusu, bet man pasireiskia tik gausus ir stiprus vemimas ir pilvo skausmai.
o
man raižo pilva apie savaite, viduriavau siek tiek bet susistabdziau su vaistais jau beveik para kaip nieko, ar tai roto virusas?
Irma
Jei tėra tik pilvo skausmas ir viduriavimas, bet retai, tai gali būti roto virusas?
Julija
Jau trecia diena mane kamuoja jautri oda, 37,1 temp. kazkosk svaigimas ir visada vakare, vemimas, dabar tas patc jau ir vyrui, bet jam temp. 39, jau bijau siandien eiti miegoti, patarkite, kaip pasveikus galima isvengti sios roto  ligos? Nuo rugsejo vidurio sergu jau 4 karta, svoris krenta tiesiog dienom.. padekite :(
 
Turite klausimų ar norite pareikšti savo nuomonę? Komentuokite.
 1. Saugos kodas