Warning: getimagesize(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:14090086:SSL routines:ssl3_get_server_certificate:certificate verify failed in /home/liguabc/domains/liguabc.lt/public_html/index.php on line 222

Warning: getimagesize(): Failed to enable crypto in /home/liguabc/domains/liguabc.lt/public_html/index.php on line 222

Warning: getimagesize(https://www.liguabc.lt/pav/galery/parkinsono-liga.jpg): failed to open stream: operation failed in /home/liguabc/domains/liguabc.lt/public_html/index.php on line 222

Parkinsono liga

Parkinsono liga. Galimos ligos priežastys.

Džeimsas Parkinsonas (James Parkinson) - britų gydytojas ir geologas, 1817m. išspausdinęs "Esė apie drebantįjį paralyžių", kur aprašė šios, iki tol dar neištirtos, ligos pacientams būdingus simptomus. Praėjus daugiau nei šimtui metų garsus prancūzų neurologas ir psichiatras Žanas Martinas Šarko šią ligą plačiau ištyrė ir pavadino Parkinsono liga.

parkinsono liga

Parkinsono liga - tai viena dažniausių degeneracinių nervų sistemos ligų. Šia liga serga apie 11 000 gyventojų Lietuvoje, 1 mln. Europos sąjungoje (ES) ir apie 10 mln. visame pasaulyje.

Sergant šia neurologine liga, nyksta tam tikros galvos smegenų sritys (dažniausiai dalyvaujančios judesių kontrolėje), todėl sutrinka kordinacija, suletėja judesiai. Nors ši liga dažniausiai diagnozuojama vyresnio amžiaus žmonės, pastaraisiais metais pastebima ligos jaunėjimo tendencija: vis dažniau diagnozė nustatoma vos 30 m. perkopusiems ar net jaunesniems asmenims, itin retai - ir vaikams. Laimei, visuomenė vis daugiau sužino apie ligos simptomus, todėl pas gydytojus dažniau atvyksta pacientai, kurių liga ankstyvos stadijos, o tai ženkliai palengvina Parkinsono ligos gydymą.

Galimos ligos priežastys:

  • Vaistų, ypač skiriamų gydyti psichikos sutrikimams, pykinimui, svaigimui, vartojimas.
  • Apsinuodijimas gyvsidabriu, anglies monoksidu (smalkėmis), manganu.
  • Galvos smegenų traumos, ypač dažnos, daugybinės (pvz.boksininkams).
  • Galvos smegenų kraujotakos sutrikimai (insultai).
  • Augliai bei kitos retesnės nervų sistemos ligos.
  • Oksidacinis stresas.
  • Rūkymas.
  • Genetiniai veiksniai - jeigu šeimoje yra buvę Parkinsono ligos atvejų, tai didelė tikimybė, jog ir kiti šeimos nariai turi polinkį susirgti. Net apie 10 proc. Parkinsono ligos atvejų yra paveldimi, tokiu atveju ši liga pasireiškia ganėtinai anksti ir greitai progresuoja.
  • Amžius - 90 proc. žmonių, sergančių Parkinsono liga, yra vyresni nei 55 metų. Jei susergama iki 40 metų amžiaus - tada diagnozuojama jaunatvinė (juvenilinė) Parkinsono liga.

Parkinsono ligos simptomai

Ligos simptomai:

  • tremoras drebėjimas;
  • rijimo sutrikimas;
  • rigidiškumas raumenų sustingimas, padidėjęs pasipriešinimas lankstant sąnarius;
  • nugaros, pečių, stuburo skausmai;
  • bradikinezija judėsių suletėjimas;
  • mąstymo suletėjimas;
  • nestabilumas, sutrikusi pusiausvyra;
  • eisenos pasikeitimas;
  • depresija;
  • miego sutrikimai;
  • nuovargis.

Parkinsono ligos diagnozavimas

Ankstyvojoje stadijoje Parkinsono ligą gali būti sunku nustatyti, tačiau nepaisant to, šeimos ar kitas gydytojas pastebėjęs bent keletą šios ligos simptomų - drebėjimą, judesių sulėtėjimas, pakitusią kordinaciją, turi nedelsiant nukeipti pacientą neurologo konsultacijai. Jei reikia, atliekami laboratoriniai kraujo ir kiti tyrimai, galvos smegenų kompiuterinė (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), taip pat pozitroninės emisinės tomografijos (PET) ar vieno fotono emisinės kompiuterinės tomografijos (SPECT) tyrimai, kurie parodo struktūrinius ir biocheminius pakitimus galvos smegenyse.

Parkinsono ligos eiga

Tai lėtai plintanti po organizmą ir progresuojanti liga. Iš pradžių ligoniui pradeda drebėti viena ranka ar koja, vėliau - ir kitos kūno dalys: apatinis žandikaulis, galva... Drebėjimas matomas ramybėje, tam tikroje pozoje, sustiprėja susijaudinus, sumažėja judesių metu ir išnyksta miegant. Ligoniui sutrinka stovėsena, eisena ir pusiausvyra. Apie šią ligą galima įtarti ir iš ligonio eisenos, mat žmonės, sergantys šia liga, vaikšto labai smulkiais žingsneliais, palinkę į priekį, kiek sulenktomis rankomis bei kojomis. Jiems sunkiau išlaikyti pusiausvyrą, laiku sustoti einant, staigiau pasukti į šoną, yra polinkis griūti. Negana to, Parkinsono liga pasikeičia ir ligonių rašysena: raidės tampa smulkios, ilgiau rašant - dar mažesnės, nebe aiškios. Balsas tampa monotoniškas, gali prikimti. Ilgiau sergant vargina seilėtekis, gali pasunkėti kramtymas, rijimas. Neretai gausiau riebaluojasi oda ir plaukai, užkietėja viduriai, gali atsirasti šlapinimosi bei lytinės funkcijos sutrikimų. Ligoniai gali jausti didesnį, nei anksčiau, nuovargį. Sulėtėja mąstymas, minčių dėstymas, dažnai kartu nustatoma depresija.

Parkinsono ligos gydymas

Dažniausiai Parkinsono liga gydoma vaistais. Naujausi tyrimai rodo, kad kai kurie vaistai (rasagilinas, selegilinas, pramipeksolis, ropinirolis) netik pašalina simptomus, bet ir lėtina ligos progresavimą. Jei pacientas gydomas šiais vaistais, tikėtina, kad jo ligos eiga bus palankesnė, o gyvenimo kokybė geresnė. Kiti vaistai (levodopa, amantadinas, triheksifenidilis) šalina tik ligos simptomus.

Kai ligos simptomai mažai reaguoja į gydymą vaistais, atsiranda būklės svyravimų, taikomi alternatyvūs gydymo metodai: į galvos smegenis implantuojamas elektrinis stimuliatorius (stereotaksinė gilioji galvos smegenų stimuliacija) arba vaistai tiekiami kitu būdu (tiesiogiai į dvylikapirštę žarną, aplenkiant skrandį, nuolatine pompa tiekiamas levodopos/ karbidopos gelis arba į poodį pompa injekuojamas apomorfinas).

Atsiranda naujų Parkinsono ligos gydymo alternatyvų. Kuriamas eksperimentinis genų inžinerijos metodu pagrįstas gydymo būdas, kurio tikslas - pakeisti klaidingą genetinę informaciją teikiančius konkrečius genus sveikais, atkurti biocheminę pusiausvyrą galvos smegenyse ir sustabdyti nervinių ląstelių nykimą.

Nemažiau svarbūs ir nemedikamentiniai gydymo būdai: kasdieninė mankšta ir fizinis aktyvumas, reabilitacija, kuri gerina judesius, kalbą, rijimą. Pavyzdžiui, drebėjimą mažina pratimai su kamuoliuku (patariama ritmiškai mėtyti kamuoliuką iš vienos rankos į kitą ir atsipalaiduoti arba jį spaudyti), stalo teniso žaidimas, pirštų "sprigtų" pratimas, pieštuko sukimas pirštuose, rankos laikymas (kai kitas žmogus laiko jūsų ranką). Taip pat žingsnio pradėjimas kulnu, ritmiškas skaičiavimas, prisilietimas atsiradus sustingimui, žygiavimas, žingsniavimas atgal (padeda atsiradus sustingimui), kamuolio mušinėjimas į žemę, raumenų tempimo pratimai, šokiai kurie padeda atsipalaiduoti, mažina sustingimą, drebėjimą, gerina pusiausvyrą.

 

Komentarai

Ausrine
Sveiki. Man 35 m. Jau keleta metu pastebiu, kad mano galva ir rankos padreba. Ypac susinervinus. Buna uzeina nugaros skausmai, silpnumas, ivairi nuotaiku kaita. Buna staigi nuotaiku kaita, tada ir pastebiu drebejima kuris metams begant vis dideja. Greit pavargstu, gyvenu tik darbas, namai. Gal galit patart profilaktiskai kokiu vaistu? Ar tai reiketu kreiptis i gydytoja? Dekoju.
Irena
Sveiki, po smegeneliu auglio operacijos, po puses metu pradejo sokinet viena ranka, is viso sunkiai paeinu, viena kluno puse dalinai paralizuota, gyd. parase pramipeksolio, kitas gyd. neigia, kad parkinsonas, taciau pradejus mazint pramipeksoli, atsirado didesne itampa ir skausmas vienoje kojoje (toje, kuri is viso sunkiai eina), kas cia is tikro man, ar gerti toliau man ta pramipeksoli, ar nebus blogiau geriant ji, jei vis delto  ne parkinsonas?Aciu.
Mindaugas
Sveiki, man 22 metai ir gali buti jog sergu Parkinsonu? Kartais uzeina, kad dreba rankos ir kojos.
 
Turite klausimų ar norite pareikšti savo nuomonę? Komentuokite.
  1. Saugos kodas