Reumatoidinis artritas

Reumatoidinis artritas. Reumatoidinio artrito simptomai

Reumatoidinis artritas - tai lėtinė, progresuojanti sisteminė sąnarių liga. Dėl nežinomų priežasčių organizmo imuninė sistema neatpažįsta savo ląstelių, reaguoja į jas kaip į svetimas, pažeidžia jas ir prasideda lėtinis, pats save palaikantis uždegimas. Reumatoidinis artritas gali pažeisti bet kuriuos sąnarius. Būdingiausia tai, kad pažeidžiami simetriškai abiejų pusių sąnariai, pavyzdžiui abiejų plaštakų, alkūnių ar klubų.

Reumatoidinis artritas
Ši liga gali pažeisti ir kitus organus - raumenis, plaučius, širdį, kraujagysles, odą, nervus ir akis. Sunkiais atvejais reumatoidinis artritas gali sukelti negrįžtamą sąnarių pažeidimą bei invalidumą (per 10 metų 50 proc. žmonių tampa neįgaliais).

Reumatoidiniu artritu serga apie 1 proc. gyventojų, dažniausiai suserga 35 - 45 metų. Moterys reumatoidiniu artritu serga kelis kartus dažniau negu vyrai. Ligos atsiradimo priežastys nėra aiškios, tačiau manoma, kad tai gali įtakoti virusinė ar bakterinė infekcija, paveldėjimas, imuninės sistemos defektai, hormoniniai bei aplinkos faktoriai, fizinės ir psichinės traumos.
Pagrindiniai reumatoidinio artrito simptomai:

 • rytinis sąnarių sustingimas;
 • sąnarių patinimas, skausmas;
 • raumenų silpnumas;
 • sąnarių deformacijos;
 • odos mazgeliai;
 • akių sausumas;
 • bendras nuovargis.

Ligos pradžioje dažniausiai skundžiamasi tik trumpalaikiu rytiniu sąnarių sustingimu, sąnarių skausmais keičiantis orams. Vėliau sąnarių skausmas stiprėja, sąnariai patinsta. Ligai būdinga banguojanti eiga - su paūmėjimais ir ramybės periodais. Paūmėjimo metu sąnariai labai sutinsta, būna karšti, skausmingi, pakyla ir bendra kūno temperatūra, jaučiamas nuovargis, silpnumas. Vėlesnėse ligos stadijose prie sąnarių atsiranda kietų mazgelių, sąnariai negrįžtamai deformuojasi. Ligai progresuojant gali būti pažeisti ir kiti organai: inkstai, plaučiai, širdis, kraujagyslės, akys, gali išsivystyti anemija (mažakraujystė), osteoporozė.

Reumatoidinio artrito gydymas

Reumatoidiniam artritui nustatyti yra atliekami bendrieji tyrimai (reumatoidinio faktoriaus kraujyje tyrimas), sąnarių rentgenogramos, sąnario punkcija (įdūrimas į sąnario ertmę plona adata) ir gauto sąnarinio skysčio ištyrimas. Ankstyvas ligos diagnozavimas ir tinkamas gydymas leidžia reumatoidinį artritą kontroliuoti, sulėtinti jo progresavimą bei sumažinti paūmėjimus.

Reumatoidinio artrito gydymas yra ilgalaikis ir kompleksinis, susidedantis iš nefarmakologinių ir farmakologinių priemonių.
Nefarmakologiniai gydymo būdai:

 • kineziterapija;
 • ergoterapija;
 • įtvarai, ortozės;
 • sausgyslių rekonstrukcinės operacijos;
 • sąnarių rekonstrukcija, protezavimas.

Farmakologiniai gydymo būdai:

 • analgetikai;
 • nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (diklofenakas, indometacinas, ibuprofenas);
 • gliukokortikoidai (prednizolonas, metiprednizolonas);
 • ligos eigą modifikuojamieji vaistai.

Reumatoidinio artrito gydymas priklauso nuo ligos progresavimo, organų pažeidimo. Labai svarbu išlaikyti raumenis ir sąnarius aktyvius. Rekomenduojama mityboje mažinti gyvulinių riebalų, o daugiau vartoti augalinių aliejų, ypač alyvuogių aliejaus, kuriame gausu oleino riebalų rūgšties, dėl ko pagerėja imuninės sistemos būklė bei palegvėja reumatoidinio artrito eiga.
Siekiant pasiekti geresnių reumatoidinio artrito gydymo rezultatų reikalinga derinti įvairius gydymo metodus,  būtinas ilgalaikis reguliarus stebėjimas.

 

Komentarai

Jurgita
Sveiki, man nustatytas psoriazinis artritas antro laipsnio. FN antro laipsnio. Ar galiu kreiptis del neigalumo grupes? Esu 36 metu.
Jurgita
Sveiki, sergu reumatoidiniu artritu M05.80. Ar galeciau gauti neigalumo grupe? Man 40 metu. Aciu
Vilma
Jau 13 metų sergu reumatoidiniu artritu. Kol kas liga antro laipsnio. Riešų ir pėdų sąnariai deformuoti. Ar galiu kreiptis dėl nedarbingumo lygio nustatymo?
Kristina
Sveiki, del ankstesnes traumos nustatyta kelio sanario III laipsnio artroze, stuburo osteochonroze, sanariu osteoartritas. Ar tureciau kreiptis del neigalumo grupes? Man 40 metu. Aciu.
Janina
Sveiki, man nustatytas psoriazinis artritas antro laipsnio. FN antro laipsnio. Ar galiu kreiptis del neigalumo grupes? Aciu.
Siga
Sergantys OSTEOCHONDROZE stubura ar sprando skaudancias vietas itrinkite ricinos aliejumi - geriau nakciai. Isgysite! REUMATOIDINIAM artritui skirti ENBREL - Lietuvoje jie gal turi kita pav., vitaminas D3.
Nijole
Sveiki, MIO. Jums gali buti sirdies raumens neuralgija, kuri sergant ostechondroze buna daznai ir ivairiose vietose. Tuo labiau, kad laikinai padejo neurorubine. Arba gali buti sirdies angina, kuria EKG dazniausiai neparodo arba reikia daryti po fizinio kruvio. Man EKG buvo gera, o sirdies echoskopija parode dalini tromba sirdies koronar. arterijoje. 76
Mio
Sveiki, gal galite spėti kas tai galėtu būti... - man trūksta oro, negaliu įkvėpti, jaučiu sunkuma, spaudimą krūtines srityje... kartais skauda nugaroje - menčų srityje, atsiranda rankų tirpimas... Tai būna ne visada o tik kaip pasikartojantys priepoliai. Ar tai gali būti susieta su osteochondroze? Buvau pas gydytoja, atliko nugaros rentgeną ir nustate osteochondrozę. Taip pat atliko plaučiu rengeną, širdies kardiograma, kraujo tyrimą,... tačiau atsakymai buvo geri. Išrašė HERBASTES ... ir viskas... bet jokių pagerėjimo rezultatų,... savarankiškai nusprendžiau pavartoti (B grupės vit.) - neurorubine ampules, neuromed lašus... tuomet sulaukiu pagerėjimo kažkuriam laikui... gal tai galėtu buti kažkoks nervų uždegimas... Padėkite suprasti kas tai gaėtu būti su manimi... AČIŪŪŪ
Inga
Sveiki. Sergu reumatoidiniu artritu seropozytiviu ar liga pagydoma. Tyrimai Rf 50 ir Anti CCP 19.9, vartoju cheminius vaistus noreciau suzinoti apie biologinius. Aciu.
inga
Sveiki, man nustatytas reumatoidinis artritas antro laipsnio. Ar galeciau gauti neigalumo grupe? Man 34 metai. Aciu.
 
Turite klausimų ar norite pareikšti savo nuomonę? Komentuokite.
 1. Saugos kodas