Cukrinis diabetas, simptomai, gydymas.
Cukrinis diabetas. Kas tai?
Cukrinis diabetas (cukraligė) - tai endokrininė liga, kai dėl sutrikusios hormono insulino funkcijos kraujyje padaugėja gliukozės. Insulinas skatina gliukozės patekimą iš kraujo į ląsteles, reguliuoja baltymų, riebalų ir angliavandenių apykaitą. Sutrikus insulino išskyrimui ar funkcijai, gliukozė nepatenka į ląsteles, o kaupiasi kraujyje, o tai sukelia ląstelių badavimą ir ryškų gliukozės padaugėjimą kraujyje.
Cukrinio diabeto rizikos faktorių yra gana daug (nutukimas, netinkama mityba, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas), tačiau ligą sukelia ne vienas kuris nors, bet įvairūs jų deriniai. Didelę reikšmę cukriniam diabetui atsirasti turi paveldėtas polinkis.
Cukrinis diabetas diagnozuojamas remiantis gliukozės tyrimu kraujyje (jos kiekis padidėjęs) ir gliukozės tolerancijos mėginiu (tiriamas gliukozės kiekis nevalgius, po to duodama išgerti 75 g gliukozės ir po 2 val. kartojamas gliukozės kiekio kraujyje tyrimas).
Kartais atliekami specifiniai tyrimai - glikuoto hemoglobino, insulino. Įprastai cukrinis diabetas skirstomas į I ir II tipo.
I tipo cukrinis diabetas (nuo insulino priklausomas tipas) - insulino stoka (negaminamas insulino hormonas) organizme sunykus kasos salelių beta ląstelėms. Ši liga prasideda staiga, kraujyje ir šlapime sparčiai gausėja cukraus. Sergantysis, per kelias dienas ar net valandas pasidaro apatiškas, mieguistas, iš burnos sklinda acetono kvapas, pykina, kartais skauda pilvą. Ryškus insulino trūkumas sukelia didelę hiperglikemiją ir galiausiai etozę dėl riebalų skilimo. Nevartojant insulino išsivysto gyvybei pavojinga diabetinė ketoacidozė. I tipo cukrinio diabeto požymiai dažniausiai diagnozuojami vaikams ar paaugliams, tai sudaro apie 10 proc. sergančiųjų. Dažnai I tipo cukrinis diabetas būna paveldimas.
II tipo cukrinis diabetas yra žymiai dažnesnis. II tipo cukrinis diabetas (nuo insulino nepriklausomas tipas) pasireiškia tuo, kad organizmas gamina insuliną, bet dėl tam tikrų priežasčių (pvz., kai kurių harmonų pertekliaus) jis savo funkcijų neatlieka. Šio tipo diabetu dažniausiai serga nutukę (dėl nesveikos gyvensenos ląstelės tampa atsparios insulinui) ir pagyvenę žmonės. II tipo cukriniam diabetui būdinga slapta pradžia, jis dažnai esti besimptomis ir nediagnozuojamas daug metų, nors organizme ir vyksta tam tikri pakitimai.
Cukrinio diabeto simptomai:
- stiprus troškulys;
- dažnas šlapinimasis;
- niežulys;
- svorio kritimas;
- nuovargis, silpnumas;
- susilpnėjęs, susiliejęs regėjimas.
Cukrinio diabeto gydymas
Pagrindinis cukrinio diabeto gydymo tikslas - palaikyti normalią gliukozės koncentraciją kraujyje. Gydant labai svarbu sureguliuoti sutrikusią medžiagų apykaitą, dėl to gydymo pagrindą sudaro dieta, valgymo įpročiai ir fizinis aktyvumas. Cukrinis diabetas gydomas atsižvelgiant į ligos eigą ir komplikacijas. Kartais užtenka dietos, kitais atvejais reikalingi gliukozės kiekį reguliuojantys vaistai (biguanidai, sulfonilkarbamido dariniai, alfa gliukozidazės inhibitoriai). Sunkesniais atvejais gydoma insulino preparatais, kurie leidžiami į poodį. Sergantiems cukriniu diabetu negalima valgyti lengvai virškinamų angliavandenių (cukraus, uogienės, pyragaičių, saldainių, vynuogių, razinų). Reikia griežtai laikytis mitybos režimo: valgyti 5-6 kartus per dieną nustatytu laiku. Labai svarbu nuolat palaikyti optimalią kūno masę.
Cukrinis diabetas yra lėtinė ir klastinga liga. Jei liga blogai gydoma, ar visai negydoma (dažniau pasitaiko II tipo atveju), didelis gliukozės kiekis kraujyje pažeidžia kraujagysles ir nervus, išsivysto daugelio organų funkcijų sutrikimai, akių pažeidimas (diabetinė retinopatija), inkstų pažeidimas (diabetinė nefropatija), periferinių nervų pažeidimas (diabetinė polineuropatija), sutrikus kraujotakai galūnėse atsiveria opos, išsivysto diabetinė pėda ir kiti pažeidimai. Sergantiesiems II tipo cukriniu diabetu širdies ir kraujagyslių ligos diagnozuojamos 2-4 kartus dažniau nei cukriniu diabetu nesergantiems asmenims.
Patarimai kaip išvengti cukrinio diabeto
- vartoti maisto produktus, kuriuose mažiau angliavandenių, nes jie gali padėti stabilizuoti gliukozės kiekį kraujyje. Daugiau naudoti kruopų, rudų ryžių, daržovių, vaisių, avižinių dribsnių, grikių;
- vartoti daug ląstelienos turinčio maisto, nes skaidulos ne tik padeda sumažinti cukraus kiekį kraujyje, bet ir padeda sureguliuoti svorį;
- užtikrinti, kad organizmas gautų pakankamai magnio su maistu ar vartojant magnio papildus;
- reguliariai ir nuosekliai mankštintis;
- išmokti valdyti, sumažinti stresą (geras, ramus miegas, kvėpavimo, tempimo pratimai).
Cukrinis diabetas yra neišgydoma liga, kuri trunka visą gyvenimą, tačiau laiku pradėjus gydymą ir adekvačiai koreguojant gliukozės kiekį kraujyje galima gyventi pilnavertį ir ilgą gyvenimą.
Komentarai
Genovaite
Pripazintas II l cukrinis diabetas. Jokio antsvorio, aktyvus gyvenimo budas, jokiu
diabeto pazymiu, nei daug geriu, nei daug valgau, bet cukraus kiekis kraujuje
padidejes. Geriau metformina, bet dabar nutraukiau, nes baigesi tabletes, esu
Vokietijoje, reikia recepto. Gal kiek padidejes nervingumas, vakare tirpsta koju
pedos arba vaiksto mazi diegliukai visame kune. Ar tiketi, kad as tikrai sergu
cukriniu diabetu? Cukraus kiekis svyruoja apie 6 nevalgius is ryto. Kaip tureciau
elgtis?
Saule
Laba diena, cukraus kiekiui sureguliuoti man labai padėjo Bio-Chromium Mega
preparatas, reikėjo daug mažesnio kiekio insulino.
Olga
Kas man gali buti? Persti kartais visa kuna, kartais aptirpusios tik
rankos, liejasi akyse, issausejusi ir perstinti oda, svaigstanti pastoviai
galva. Kraujo tyrimai nerodo jokio uzdegimo. Skausmas po sonkauliais lyg virvele
kas apspaudes.
Irena
Sergu cukriniu diabetu, vartoju Formetic 500 mg. Cukrus ryte buna 6,5-6,7. Dabar ant
alkunes atsirado kaip pulinukas, galvojau kad nusitryniau, bet jis negyja, kartais
buna alkune karsta, kaip man ja gydyti?
Irena
Man - 55 m. Labai issausejusi ranku ir pedu oda, trukineja iki kraujo,
padidejes hemoglobinas. Buna, kad liejasi vaizdas ziurint tolyn, kojas ismete
kazkokiom pigmentinemis dememis, ant plastaku ir pirstu atsirado sukietejusios
odos ploteliai ir jie niezti, trukineja. Buna, kad negaliu nieko net paimti i
rankas, kai tik prisilieciu ir truksta oda iki kraujo. Tai tesiasi apie
metus. Gydytojai espermentuoja visokiais tepalais, bet nieko nesikeicia. Noreciau
paklausti, gal kas zino kas tai galetu buti.
Viktorija
Sveiki, as jauciu labai dideli nuovargi, sunku atsikelti ryte ir islipti is lovos,
tiesiog negaliu nieko daryti. Jeigu reikia eiti tvarkytis pirmiausia turiu
pasedeti na bent jau pusvalandi, tada einu tvarkytis ir pasitvarkius 10 minuciu
vel jauciu nuovargi ir kartu silpnuma, tad reikia vel eiti pailseti. Gan daznai
nutirpsta kojos ir nutirpimas kekiauja i nugara, o atejus vakarui jauciuosi
pilna energijos. Kas tai galetu buti? Aciu uz atsakyma.
Danius
Insulino "Apidra" leidžiuos po 13 vienetu tris kartus o ilgo veikimo "Lantus" po 48 vienetus vieną kartą, neduok dieve sumaišius insulinus ir suleidus ne tuos kiekius. Kokios galimos pasekmes?
Laimute
Sergu 2 laipsnio diabetu. Pastaruoju metu pjutau kuno niezuli, tinsta kojos, uz ausies atsiranda zaizdos ir is ausies teka skysciai. Ausies problema tesiasi jau metai laiko. Geriu vaistus metforminas, bet niekas negereja. Svoris nekrenta nors kontroliuoju mityba. Patarkite prasau ka daryti.
Regina
Noreciau paklausti gal galite atsakyti i mano susirgimus, manyra padidejes kraujas del cukraus yra 6,7 jau kelis kartus tikrino jis nekrenta, man patinusios kojos, nezinau ka daryti akys liejasi is toliau nematau kita karta zmoniu, bet gyd. nieko neskiria ar tai gerai daro buna bloga savijauta kad tinsta ir raumenys nezinau kas darosi gal galite patarti, man 49 m.
Vaclovas
Ar reikia leistis vaistus jeigu cukraus kiekis zemiau normos?