Apendicitas. Apendicito simptomai bei gydymas.

Apendicitas. Apendicito požymiai

Apendicitas - viena dažniausių ūmaus pilvo skausmo priežasčių, kurį sukelia aklosios žarnos kirmėlinės ataugos uždegimas. Kirmėlinė atauga yra dešinio klubo srityje, vidutiniškai 8 - 10 cm ilgio ir 8 mm skersmens. Dažniausiai apendicitu serga 20 - 40 metų asmenys, moterys apendicitu serga beveik du kartus dažniau nei vyrai.

apendicitas

Manoma, kad apendicitas gali būti išprovokuojamas net keleto veiksnių. Pirmiausia, tai gali įvykti dėl svetimkūnių, nes užsikimšus kirmėlinės ataugos sprindžiui, bakterijos pradeda intensyviau daugintis, sukeldamos kirmėlinės ataugos uždegimą. Taip pat uždegimas gali atsirasti ir sutrikus kirmėlinės ataugos kraujotakai. Užsitrombavus vienai jos kraujagyslei, dalis ataugos nebegauna reikalingų maisto medžiagų, žūva audiniai ir kyla uždegimas.

Apendicito rūšys:

 • Katarinis apendicitas - kai kirmėlinė atauga paburkusi, truputį išopėjusi. Tai lengviausia apendicito forma.
 • Flegmoninis apendicitas - pažeisti visi kirmėlinės ataugos sluoksniai ir joje susikaupę pūliai.
 • Gangreninis apendicitas - kirmėlinė atauga papilkėjusi, pūlių gali patekti ir į pilvaplėvės ertmę.
 • Perforacinis apendicitas - kirmėlinė atauga nebegyvybinga, plyšusi, pūliai patekę į pilvaplėves ertmę. Pilvaplėvė taip pat apimta uždegimo.

Apendicito simptomai, požymiai

Galimi ligos simptomai:

 • Pykinimas;
 • Išsipūtęs pilvas;
 • Pakilusi temperatūra;
 • Skausmas dešinėje pilvo pusėje;
 • Vėmimas;
 • Viduriavimas;
 • Apetito netekimas;
 • Bendras silpnumas;
 • Nemalonus kvapas iš burnos.

Apendicito diagnozavimas

Ūminis apendicitas dažnai nustatomas pakankamai nesudėtingai. Pirmiausia, gydytojas apčiupinėja skausmingą dešiniąją pilvo sritį, po to atliekami kraujo bei šlapimo tyrimai. Labai svarbi ir pilvo kompiuterinė tomografija bei ultragarsinis tyrimas, kurių metu nustatomi kirmėlinės ataugos pakitimai. Apendicito diagnostika sunkesnė tik nėščioms moterims bei seniems žmonėms, kai yra pakitusi kirmėlinės ataugos padėtis.

Apendicito gydymas

Vienas dažniausių apendicito gydymo metodų - kirmėlinės ataugos pašalinimas chirurginiu būdu (operacija). Paprastai apendicitas pašalinamas per 3 - 6 cm horizontalų pjūvį dešiniojoje pilvo pusėje. Jei nekyla jokių komplikacijų pacientas ligoninėje praleidžia 2 -3  dienas ir išleidžiamas namo nukritus temperatūrai bei atsistačius normaliai žarnyno veiklai. Siūlės pašalinamos praėjus 10 dienų po operacijos. Tačiau jei į ligoninę pacientas atvyksta skausmui tik prasidėjus ir dėl diagnozės abejojama, jis guldomas į chirurgijos skyrių ir stebimas 8-12 valandų. Tuo metu į veną lašinami skysčiai, šaldoma skaudama vieta, neleidžiama valgyti, gerti. Jei simptomai praeina, ligonis paleidžiamas namo, o jei progresuoja ligonis operuojamas.

Galimos apendicito komplikacijos

Jei uždelsiama kreiptis į gydytoją, kirmėlinės ataugos uždegimas progresuoja ir uždegimo vietoje gali susidaryti pūlinys. Tačiau visgi pagrindinė ir pavojingiausia apendicito komplikacija yra peritonitas (pilvaplėvės uždegimas), kuris net gali būti labai pavojingai gyvybei.

Ko negalima daryti įtarus, jog sergate apendicitu?

 • Negalima gerti vidurius laisvinančių vaistų. Vidurius laisvinantys vaistai taip pat sudirgins žarnyną, taigi infekcija dar labiau paūmės ir kils komplikacijų grėsmė.
 • Negalima šildyti pilvo. Šiluma skatina infekcijos plitimą, todėl skausmas ne tik neatlėgsta, bet ir dar labiau padidėja. Sparčiau plintanti infekcija silpnina kirmėlinės ataugos sienelę, taigi ji gali plyšti.
 • Negalima piknaudžiauti skausmą malšinančiais vaistai. Skausmas - tai organizmo signalas apie prastėjančią būklę, todėl tai, kad vaistų pagalba numalšinsite skausmą, nieko gero neduos, nes uždegiminis procesas sparčiai vystysis toliau.

 

Komentarai

Martynas
Sveiki, pries kokius 6 men buvo isoperuotas apendicitas, siai dienai pilvas yra ganetinai didesnis nei buvo, nors mityba ir sporto kieki palaikau ta pati, ar gali buti kad po operacijos kazkokios komplikacijos prasidejo ?
Inga
Sveiki. Net nezinau nuo ko pradeti savo istorija. Metai ir septyni menesiai kenciu pilvo skausmus. Skausmas aplink bamba ir desineje puseje. Pilvas isdidejes, saltas, pilvapleve paraudus ir ypatingai jautri, pykina, viduriuoju. Bet koks sunkesnio daikto kelimas suteikia skausma. Gyvenu Anglijoje, cia niekas nevyksta skubiai. Kraujas geras, endoskopinis tyrimas nieko blogo nerode, X RAY RADO UZDEGIMA pilvapleveje, bet gydymo nepaskyre, sake dar nezino is kur tas uzdegimas atkeliauja. Sekanti procedura uz 3-5 menesiu. Esu gilioje neviltyje. Isbandziau rodos viska. Ar tai gali buti kazkas su apendicitu? Kas man galetu padeti? Skubiai reikia specialisto nuomones. Aciu
Milda
Laba diena, man pries 1,5men isoperavo apendicita, taciau pilva vis tiek skauda, papustas ir po smarkesnio fizinio kruvio diegia desini sona. Paspaudus desini sona taip pat skauda. Kodel taip yra? Ar neturejo jau viskas seniausiai but praeje?
Ievutė
Sveiki. Man skauda dešnį šona tik tada kaip paspaudžiu, pykinimo nėra ir viduriai neatsilaisvine. Ar tai gali būti lėtinis apendicitas?
Daiva
Sveiki, uzvakar mano dukrai išoperavo spendicita, tik nesuprantu kodel pilve trys pjūviai.  Gal galite paaiškinti? Kodel ne vienas pjūvis?
liguabc.lt
Daiva, greičiausiai buvo atlikta Laparoskopinė apendektomija, t.y. vienas pjūvis vaizdo kamerai, kiti du - įrankiams.
Reda
Sveiki, staigus duriantis skausmas desineje puseje prie sono, bet pilvo puseje, skausmas jauciamas retkarciais kaireje puseje, skauda net kvepuojant ramioje busenoje, padidejas tustinimasis. Gydytojas apziurejas pasake, kad nejaucia apendicito. Trecia diena skausmas tesiasi ir stipreja. Bijau, kad nebutu letinis apendicitas. Ka patartumete?
Mantas
Taip, gali skaudeti, man taip pat isoperavo tas buvo 2012 metais ir buvo labai sunki operacija man buvo 18 metu vos likau gyvas, viskas buvo pateke i organizma. Tiesiog reikia labai daug poilsio ir organizmo isvalymo.
Pranute
Mano sunui išoperavo apendicitą Šiaulių chirurginėje ligoninėje, bet po operacijos kitos dienos, tai yra šiandien, skauda kairįjį šoną, sakėm daktarei, bet nieko nedarė. Ar gali skaudėti iš po apendicito operacijos kairysis šonas po šonkauliais?
 
Turite klausimų ar norite pareikšti savo nuomonę? Komentuokite.
 1. Saugos kodas