Vaikų ausų uždegimas: priežastys, simptomai ir gydymas.

Ausų uždegimas (otitas) gali būti išorinis arba vidinis.
Išorinės ausies uždegimą sukelia infekcija (netaisyklingai valant ausis ir pan.), taip pat pro mikroįtrūkimus į odą patekę A grupės streptokokai – tada vystosi rožinis uždegimas. Oda aplink ausį parausta, patinsta, gali atsirasti pūslelių, ausies anga pastebimai susiaurėja. Esant išorinės ausies uždegimui, vaikas būna nevalgus, kūno temperatūra pakyla iki 39 laipsnių, purto šaltkrėtis.

vaiku ausies uzdegimas

Vidurinės ausies uždegimo priežastys

Gerokai dažnesnis tarp vaikų vidurinės ausies uždegimas, pasireiškiantis kaip slogos ar nosiaryklės uždegimo komplikacija. Šios rūšies ausies uždegimas būdingas vaikams iki 2 metų, nes jų ausyje esantis klausomasis vamzdelis – labai platus, trumpas, beveik horizontalus, juo užkratui lengviau nukeliauti iš nosies į ausį. Be to, kūdikiai pirmaisiais gyvenimo mėnesiais dažniau būna horizontalioje padėtyje, todėl nosiaryklėje esančios išskyros kaupiasi. Naujagimiams vidurinės ausies uždegimą gali išprovokuoti gimstant į ausį patekę vaisiaus vandenys, pienas ar mišinukas.

Gali atsitikti ir taip, kad kūdikio ausyje gali susikaupti miksoidinio audinio – jis paprastai savaime sunyksta iki metų, tačiau kartais to neįvyksta, ir jis tampa gera terpe mikrobams daugintis. Jei jų patenka į vidurinę ausį per klausomąjį vamzdelį, kraują ar sužeistą ausies būgnelį, likęs miksoidinis audinys ima pūliuoti – prasideda uždegimas.

Ūmų vidurinės ausies uždegimą gali sukelti ir infekcinės ligos, tokios kaip tymai, skarlatina, gripas ir kt.).

Pastebėta, kad dažniau ausies uždegimu suserga neišnešioti, maitinami mišinukais, silpnesnio imuniteto, alergiški vaikai, taip pat gyvenantieji prirūkytoje aplinkoje.

Ausies uždegimo požymiai, simptomai

Kuo mažesnis vaikas, tuo sunkiau vien pagal išorinius požymius suprasti, ką būtent jam skauda. Jei vaiką kamuoja skausmas ausyje, jis gali blaškytis, galvą trinti į pagalvę, gali rankyte siekti ausį, toks vaikas atsisako valgyti, kadangi žindymas ir rijimas jam sukelia dar didesnį skausmą. Kūno temperatūra pakyla iki 39 laipsnių, neramumą keičia vangumas, gali prasidėti viduriavimas, pykinimas. Miegoti ausies uždegimu sergančiam vaikui sekasi prastai, jis dažnai pabunda verkdamas. Gali būti panašių į smegenų uždegimą požymių: traukuliai, vėmimas, galvos atlošimas.

Patikrinti, ar vaiką užpuolė būtent ausies uždegimas, galima tokiu būdu: pirštu nestipriai paspausti kiekvienos ausies kriauklės priekyje esančią kiek iškilią kremzlę: jei vaikui tai sukelia skausmą, jis bandys nusisukti, pravirks.

Skausmas atlėgsta prakiurus ausies būgneliui ir iš ausies ištekėjus susikaupusiems pūliams. Jiems būdingas nemalonus aitrus kvapas. Kartais, jei vaikas nesiskundė ir nebuvo pastebėta jokių kitų požymių, tėvai apie persirgtą ausies uždegimą sužino tik šiems pūliams išbėgus. Simptomus pastebėjus bet kuriame ligos etape, būtina kreiptis į gydytoją, nes ausies uždegimas gali turėti rimtų pasekmių.

Ausies uždegimo komplikacijos

Kada įtrūks būgnelis, priklauso nuo ligos eigos ir sergančiojo imuniteto, kartais gydytojai jį įpjauna, kad susikaupę pūliai nepridarytų daugiau žalos. Linkęs kartotis ausies uždegimas vadinamas lėtiniu. Jei pūliai kaupiasi ir praardo ausies būgnelį kelis kartus per metus, ilgainiui ausies būgnelis deformuojamas, dėl to gali susilpnėti klausa. Negydomas ausies uždegimas gali išplisti į smegenis, o laikinai klausą praradęs vaikas gali jos nebeatgauti.
isorines ausies uzdegimas

Ausies uždegimo gydymas

Dažniausiai ausies uždegimui gydyti medikai skiria antibiotikų. Labai svarbu suvartoti visą skirtą kursą, kad bakterijos netaptų jiems atsparios, ir infekcija neatsikartotų. Kadangi paprastai kartu gydomos ir kitos vaiką vienu metu užpuolusios ligos, skirti antibiotikai gali neveikti ausies uždegimo, todėl juos gali tekti pakeisti. Svarbiausia - vykdyti visas gydytojo rekomendacijas ir, net vaikui pasveikus, po kurio laiko dar kartą pasitikrinti, kad būtų išvengta ausies uždegimo galimų komplikacijų.
 

Komentarai

liguabc.lt
Visais nurodytais atvejais reikėtų kreiptis į gydytoją.
Danguolė
Sveiki. Dukrytei 6 metai, jau apie du men is desinės ausytes sklinda blogas kvapas. Jei ausytes neskauda. Kas galėtu būti ir ar reikia sunerimti?
Vaida
Laba diena. Dukrytei is ausies sklinda keistas kvapas, nepasakyciau, kad stiprus, bet galima uzuosti. Ar reiketu del to sunerimti?
Silva
Sveiki. Dukrytei is ausytes sklinda keistas kvapas, nepasakyciau, kad stiprus, tiesiog priglaudus nosi ji jauciu. Ar verta sunerimti?
Laima
Sveiki, mano dukrytei vienas menuo ir is ausytes eina nemalonus kvapas, bet neskauda. Bandziau valyti bet nieko nera.
Raksana
Mano sūneliui bus 19d 10 mėnesiukų,  iš vienos ausytes skinda toks keistas kvapas, bet nei verkia nei atrodo, kad jam skaudėtų, o tiesiog pastoviai kiša į ausytę pirštukus,  atrodytų lyg niežtėtu, kas tai yra? Ar reikėtu sunerimti?
Erika
Sveiki. Mano vaikui 5 men Is ausytes sklinda nemalonus kvapas, valant ta ausi, isimu labai didelius gabalus sieros, o po to net ir kraujas pasirodo, bet kisu tiek kiek galima. Vaikas neverkia. Leidzia valyt ausis. Viskas yra gerai, bet neduoda ramybes kvapas ir kiekis sieros.
Rasa
Mano 4 mėnesių dukrelės vienoje ausytėje taip pat pajutau nemalonų kvapą. Prieš tai ji tą ausytę braukydavo rankyte, atrodė, kad galbūt niežti už ausies. Vaikų gydytoja iš karto nusiuntė mus pas ausų gydytoją, kuri abi ausis išplovė. Iš tos ausies, iš kurios sklido kvapas, išsiplovė nemažai nešvarumų. Gydytoja sakė, kad galbūt nuo gimdymo dar buvo užsilikę ir paskyrė lašinti antibiotikus.
Indre
Sunui 3 menesiai ir is vienos (kaires) ausies sklinda nemalonus kvapas ypac ismaudzius. Skausmo ar kitu simptomu nera. Kas tai galetu buti? Ar praeis savaime?
Rasa
Sveiki. Dukrytei is ausytes sklinda keistas kvapas, nepasakyciau, kad stiprus, tiesiog priglaudus nosi, ji jauciu. Ar verta sunerimti? Tas kvapas sklinda tik is kaires ausytes, kai lieciu ja, ji nesimuisto, nemanau kad ja jai skauda.
Edita
Sveiki, mano suneliui 2 metukai ir penki menesiai. Kuris laikas vargstam su ausytem. Pradzioj jis jas kasydavo su pirsciukais ir ausyse isdraskes buvo net zaizdeles. Zaizdeles uzgydem ir neleisdavom kisti pirstuku prie ausu. Zaizdelem uzgijus, po kurio laiko uzuodziau bloga kvapa sklindanti jam is ausyciu ir kvapas tikrai aitrus. Kas tai galetu buti ir kaip tai panaikinti.
Justina
Sveiki, dukrytei 4 menesiu, sklinda blogas kvapas is vienos ausytes, kas tai?
 
Turite klausimų ar norite pareikšti savo nuomonę? Komentuokite.
  1. Saugos kodas