"Prisegtas" kūdikio liežuvėlis arba trumpas liežuvio pasaitėlis. Požymiai ir gydymas.

Trumpas kūdikio liežuvio pasaitėlis - tai gana dažnai pasitaikanti anatominė kūdikių būsena, kai liežuvio pasaitėlis (plona plėvelė, jungianti liežuvį su burnos dugnu) trukdo liežuviui laisvai judėti. Dažniausiai jis būna prisitvirtinęs prie priekinės liežuvio dalies, rečiau - kiek giliau, tačiau yra neelastingas ir pernelyg trumpas.

trumpas liezuvio pasaitelis

Kūdikio liežuvis - "prisegtas" ar ne?

Jei kūdikio liežuvis normalus, vaikas turi gebėti aplaižyti savo lūpas, priekine liežuvio dalimi pasiekti gomurį, liežuviu perbraukti per dantenas.

Trumpą liežuvio pasaitėlį turintis mažylis:

  • negali iškišti liežuvio toliau apatinės lūpos;
  • jam bandant pakelti liežuvį, šio galas susidvejina tarsi gyvatės. Tai lengva pastebėti, ypač vaikui verkiant;
  • labiau pakelia liežuvio šonus nei priekį;
  • negali taisyklingai žįsti, neišlaiko krūties burnoje;
  • žinda ilgai (daugiau nei 30 min.), nepasisotindamas, vos pavalgęs ima verkti;
  • blogai priauga svorio;
  • nukramto mamo spenelius;
  • žįsdamas čepsi;
  • dažnai atpylinėja, jam pučia pilvuką.

Problemos dėl "prisegto" liežuvėlio

Kol kūdikis mažas, trumpas liežuvio pasaitėlis labiausiai jam trukdo valgyti, vėliau - tarti pirmuosius garsus. Nepakirpus liežuvio pasaitėlio, vyresniame amžiuje toks vaikas gali turėti kalbos problemų (švepluoti, netaisyklingai ar visai netarti kai kurių garsų), prastai miegoti, jį gali varginti seilėtekis, dantų ėduonis, gali formuotis netaisyklingas sąkandis, virškinimo sutrikimai.

Trumpas liežuvio pasaitėlis ir žindymas

Žindančiam kūdikiui liežuvis - pagrindinis jo instrumentas, todėl liežuvio pasaitėlio ilgis ir elastingumas tiesiogiai veikia žindymo procesą.

Pernelyg trumpą pasaitėlį turintis mažylis, bandydamas išgauti pieno, į darbą paleidžia dantenas: kramto arba kandžioja mamos krūtį. Tai sukelia skausmą, ant spenelio gali atsirasti vandeningų pūslių, oda gali įtrūkti. Šitaip žįsdamas vaikas pervargsta, jam gali pradėti drebėti žandikaulis, žįsdamas dažnai "pameta" spenelį.

Mažyliui dedant daug pastangų, kad pavalgytų, žindymo procesas gali tapti kančia tiek jam, tiek mamai. Be sukeliamo skausmo, "prisegtą" liežuvėlį turintis vaikas blogai priauga svorio, nepasisotina.

Trumpas liežuvio pasaitėlis - pjauti ar ne?

"Prisegtas" kūdikių liežuvis - nuo seno žinoma anatominė ypatybė. Senovės pribuvėjos, moteriai pagimdžius naujagimį su trumpu pasaitėliu, nedelsdamos jį įpjaudavo aštriu nagu. Taip pat, tik naudodami chirurginius instrumentus, elgdavosi ir medikai. Tik kai kuriais praėjusio šimtmečio tarpsniais, kai žindymas buvo nepopuliarus, gydytojai pasaitėlio neliesdavo.

Dabartiniais laikais teisė apsispręsti paliekama vaiko tėvams. Ne visada trumpas liežuvio pasaitėlis gali kelti minėtus nepatogumus. Būna, kad mama nejaučia skausmo maitindama vaiką su trumpu pasaitėliu, o šis žįsdamas gauna pakankamai pieno. Kaip elgtis tokiu atveju - pakirpti pasaitėlį ar ne - tėvai turėtų nuspręstti atsižvelgę ir į galimas kalbos, virškinimo sistemos bei kitas komplikacijas.

Kūdikio trumpo liežuvio pasaitėlio gydymas

"Prisegto" liežuvėlio diagnostiką gali atlikti chirurgas, otolaringologas, taip pat pediatrai.

Dažniausiai ši problema išsprendžiama nesudėtinga porą minučių trunkanti operacija - taikant vietinę nejautrą arba be jos, liežuvio pasaitėlis įpjaunamas chirurginėmis žirklutėmis (kartais - lazeriu). Operuojamoje vietoje nėra daug kraujagyslių, todėl paprastai kraujo pasirodo vos vienas kitas lašas. Jokios grėsmės vaiko sveikatai operacija nekelia. Iškart po operacijos kūdikis gali žįsti.

Kaip gydomas vyresnio vaiko "prisegtas" liežuvėlis?

Jei trumpas pasaitėlis laiku neoperuotas, vyresniam vaikui iš pradžių visada bandoma padėti siunčiant jį pas logopedą. Šis specialiais pratimais bando ištampyti trumpą pasaitėlį ir, jei nepavyksta, problemą siūloma šalinti chirurginiu būdu. Tokiu atveju operacija atliekama taikant nejautrą, įpjauta vieta susiuvama, skiriama pooperacinė dieta.

 

Komentarai

Gamta
Nekirpom ir ka gi - 3,5men isdygo kartu du apatiniai dantukai ir pasaitelis besibruzindamas pats pasikoregavo tiek, kiek reikia - be jokiu operaciju ir kirpimu. Kodel tokio atvejo niekas nepamini?
Tita
Sveiki, ar pasaiteliui atkirpti yra reikalinga narkoze? Ar istiesu po atkirpimo vaikas gali nenoreti imti kruties ar ja zisti tik kai gausiai bega pienas? Is anksto aciu.
Raimonda
Sveiki, pries savaite pakirpo beveik 3 men. kudikiui jo liezuvelio pasaiteli ir nuo to laiko zindymas tik pablogejo, kudikis nenori kruties jei pienelis neteka savaime ir jei pavyksta isiulyti, zinda tol, kol lengvai bega...to pasekoje pienelio sumazejo...ar jam gali skaudeti? Kaip gydyti? Ar gali buti per mazai pakirpta? Padekit, prasau, aciu uz atsakyma.
Einariux
Noriu paklausti nuo kada butu galima prakirpti ta pasaiteli, nes mes dabar esam tik 3 sav? Kiek tai kainuotu Lietuvoje, nes cia uzsienyje nedaro sitos proceduros? Bijau, kad ateityje nebutu kalbos sutrikimu ir t.t. Aciu.
 
Turite klausimų ar norite pareikšti savo nuomonę? Komentuokite.
  1. Saugos kodas