Kūdikių gastroezofaginis refliuksas: simptomai, diagnostika ir gydymas.

Gastroezofaginis refliuksas - praktiškai kas antram kūdikiui būdingas reiškinys, kurio metu rūgštus skrandžio turinys grįžta į stemplę, kartais ir į burną, sukeldamas skausmą, nemalonių pojūčių, panašių į suaugusiųjų patiriamus rėmens skausmus.

refliuksas

Kas sukelia refliuksą? Pagrindinės refliukso priežastys

Žmogaus skrandį ir stemplę skiria raumeninis raukas, vadinamas sfinkteriu. Paprastai pavalgius sfinkteris užsiveria ir blokuoja maisto grįžimą į stemplę, tačiau jei sfinkteris, sumažėjus raumenų tonusui ar spaudimui, tinkamai nebesusitraukia, atsipalaiduoja, dalis suvalgyto maisto gali pliūptelėti atgal.

Dėl tam tikrų kūdikių anatominių savybių - esant stemplės neišsivystymui, žemam skrandžio rūgštingumui, nedideliam skrandžio tūriui - pirmaisiais trimis gyvenimo mėnesiais kūdikių refliuksas vadinamas fiziologiniu. Paprastai iki vienerių metų raumeninis raukas, arba sfinkteris, ima susitraukti normaliai.

Refliuksas dažniau vargina neišnešiotus mažylius, taip pat maitinamus dirbtinai.

Refliukso simptomai

Refliuksui būdingi simptomai (pirmieji pasirodo apie pirmąją kūdikio gyvenimo savaitę) praktiškai visada pasireiškia kūdikiui pavalgius:

  • dažnas atpylinėjimas, vėmimas, raugėjimas, žagsėjimas;
  • priaugama mažai svorio;
  • gali vystytis mažakraujystė;
  • dažni skausmingo verksmo priepuoliai dieną ir naktį;
  • skausmas sustiprėja mažyliui gulint, o jį laikant vertikaliai pastebimai sumažėja;
  • kvėpavimo sulaikymas;
  • gausus seilėtekis;
  • pasibjaurėjimas maistu;
  • pavalgęs kūdikis pradeda riestis, "minti dviratį", lenkti kojas prie pilvo (dėl šių simptomų tėvai refliuksą dažnai palaiko diegliukais);
  • prikimęs balsas, kosulys, dėl į stemplę patenkančio maisto gali prisidėti ir kvėpavimo takų ligos;

Tačiau ne visada refliuksas pasireiškia matomais simptomais. Tėvai turėtų sunerimti, jei vaiko augimas sulėtėja, jis sparčiau ima netekti svorio - viena iš priežasčių gali būti refliuksas, kurio metu vaikas ne atpila, o praryja sukilusį maistą. Nematomi refliukso priepuoliai taip pat pavojingi, nes žeidžia gleivinę.

Refliukso diagnostika ir galimos komplikacijos

Dažniausiai refliuksui nustatyti pakanka minėtų simptomų, tačiau papildomai vaikui gydytojas gali skirti atlikti stemplės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos endoskopiją, stemplės rūgštingumo lygio stebėseną 24 valandas, esant komplikacijoms skiriamas ir radiologinis tyrimas.

Daugumą kūdikių nuo 4 mėnesio refliuksas kamuoja vis rečiau, iki metų absoliuti dauguma pasveiksta savaime, subrendus virškinamajam traktui.

Refliuksas pavojingas dėl prisidedančių kvėpavimo takų ligų, ausies uždegimo, galimo užspringimo vėmalais, dehidracijos. Esant komplikuotai ligos eigai, labai pažeidžiama stemplės gleivinė, joje gali atsiverti opų, prasidėti kraujavimas, stiprūs skausmai. Refliuksas gali sukelti ir stemplės susiaurėjimą bei vėžį.

Refliukso gydymas

Kadangi dažniausiai nustatomas fiziologinis refliuksas, tai yra praeinantis, kūdikio būklė atidžiai stebima, neskiriant specialaus gydymo, be to, patariama laikytis kai kurių rekomendacijų:

  • įvesti kietą maistą (atitinkantį vaiko amžių);
  • į pieno mišinį įberti šiek tiek pertrintos ryžių košės arba duoti jos po maitinimo;
  • jei kūdikis maitinamas motinos pienu - maitinti dažniau ir mažesniais kiekiais;
  • jei vaikas maitinamas dirbtinai, rinktis antirefliuksinius mišinukus.

Esant sudėtingai ligos formai, gydytojas gali skirti ir antacidinių vaistų, neutralizuojančių skrandžio rūgštį, arba prokinetikų. Jei išsivysto erozinis refliuksinis ezofagitas, skiriama ir protonų siurblio inhibitorių. Kai kuriais atvejais gali prireikti operacijos.

Kaip padėti refliukso kamuojamam vaikui?

  • Po kiekvieno maitinimo vaiką laikyti stačią ne mažiau kaip 20 minučių;
  • Migdyti kūdikį ant pilvo ar kairiojo šono, lovos galvūgalį pakėlus 45 laipsnių kampu;
  • Kuo daugiau užimti vaiką, neleidžiant jam verkti, nes verkiant daugiau rūgšties patenka į stemplę;
  • Rengti kūdikį laisvesniais drabužiais;
  • Valgydinti kūdikį neskubant, kad spėtų suvirškinti maistą;
  • Neleisti persivalgyti, nevalgydinti prieš miegą;
  • Leisti atsirūgti bevalgant; skatinti daugkartinį atsirūgimą.
 

Komentarai

Erika
Sveiki. Mums 3,7m. Nustate 1 laipsnio erozini refliuksini ezofogita. Israse vaistu. Ar labai baisi liga ir ar pagysim? Kokia vaikui dieta skirti, kokio maisto vengti? Aciu.
Ana
Joana, gal galit pasakyti koki butent misinuka naudojat? Pavadinima. Mes panasu atveji turim.
Sandra
Laba diena, mes turime tą pačią problemą, aplankėme daugybe medikų ir niekas neranda kas yra. Geriam vaistukus nuo refliukso, bet kolkas pagerėjimo nėra. Joana gal būtų galima su Jumis kažkaip susisiekti pasidalinti patirtimi?
Joana
Mano kūdikiui 5 mėnesiai, pries du mėnesius, vaikuciui bemiegant ryte, staiga pradėjo labai greitai kvėpuoti, ikvepimu skaičius virš 60/1 min. Nuvažiavom i ligonine, stebėjo visa diena dare krūtinės lastos rentgena, bet nieko nerado, o įtarė bronchiolita, klause, matavo deguoni ~100, sirdute dirba irgi gerai, pamažu i vakarą kvėpavimas suletejo ir mus isvare namo, jei bus blogiau - grisim, kita rytą vel tas pats, tik greitai praejo. Ir taip beveik kiekviena rytą... Žodžiu po begaliniu apsilankymu pas daktarus kurie nieko nedarė tik paklausydavo krūtinės, pagaliau mes gulime ligoninėje. Padare kraujuko tyrimą, dar viena krutines rentgenograma, šlapima, kardiograma - viskas normoj. Mažylis ištisai prijungtas prie monitorių - stebi deguoni, sirdute ir įkvėpimus. Ir cia išsiaiškinom, kad vaiko deguonis, kai miega, nukrenta žemiau normos, ir jei aparatas pypsi, ir deguonis greit neuzkyla, arba kyla - krenta kas kelias minutes, bala oda, tada padeda šalia veiduko kauke su mazai atsuktu deguonimi ir pagereja... Įkvėpimu skaičius beveik ištisai virš 50 ir apie 70 išskyrus vakare (tada atrodo, kad jis visai sveikas kūdikis), ir įkvėpimai labai gilus ir sunkus, atrodo, kad jam labai sunku kvėpuoti (kvepuoja krūtine)... Jis aktyvus, linksmas, gražus vaikutis... Taigi daktarai (atrodo neblogi specialistai) įtaria refliuksa, tik požymių yra nedaug, nes jis neatpilineja, o jei ir atpila tai labai žaisdamas, kaip ir visi normalus kūdikiai. Nezinau ka daryti... Bijau, kad nebutu sirdute, nors ir atrodo sako, kad sirdute atrodo sveika, bet neatmeta ir šito varianto. Vaiką maitinu specialiu maistuku su ryžių milteliais, duoda vaistuku nuo rūgščių, bet kolkas niekas nesikeičia... Ka jus manote?
Joana
Beje, pamiršau svarbu dalyką, mes gyvename Londone...
 
Turite klausimų ar norite pareikšti savo nuomonę? Komentuokite.
  1. Saugos kodas