Hemangioma – jos požymiai, rūšys, komplikacijos. Hemangiomos gydymo būdai.

Hemangioma – tai gerybinis kraujagyslių navikas, arba kraujagyslių išvešėjimas, kuris dažniausiai prasideda kūdikystėje (2-10 gyvenimo savaitę) ir, priklausomai nuo jo keliamo pavojaus vaiko sveikatai ir gyvybei, šalinamas arba tik stebimas. Hemangioma nustatoma apie 10-iai procentų kūdikių.

hemangioma

Hemangiomos atsiradimo priežastys

Pasitaiko, kad naujagimis jau gimsta su hemangioma, tačiau dažniau ji atsiranda pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Tikslių hemangiomos priežasčių iki šiol nenustatyta, manoma, kad išprovokuoti jos atsiradimą gali:

  • mamos nėštumo metu vartoti vaistai;
  • apie 3-6 nėštumo savaitę, kai formuojasi vaiko kraujagyslių sistema, mamos persirgtos ligos;
  • hormonų įtaka (dėl to hemangioma dažnesnė tarp mergaičių);
  • prasta ekologija.

Kaip atpažinti hemangiomą? Hemangiomos požymiai

Dažniausiai hemangioma pradeda augti nuo mažo raudono taškelio ir gana greitai ima plėstis. Jos "pamėgtos" vietos: plaukuotoji galvos dalis, nosies galiukas, skruostai, oda aplink akis ir akies gleivinė, lytiniai organai. Kitos kūno vietos paliečiamos rečiau. Hemangioma gali augti tiek odos paviršiuje, tiek po ja.

Pradžioje hemangiomai būdinga rausva spalva, jai išvešėjus – ryškiai raudona, gali būti su melsvu atspalviu. Paspaudus hemangiomą, ji blykšta, vėliau vėl pritvinksta kraujo. Gali būti iškili ir plokščia, sudaryta iš įvairaus didumo taškelių ("braškinė" hemangioma), netaisyklingos formos, kartais skausminga čiuopiant.

Jei hemangiomos kraštas įgyja violetinį atspalvį – hemangioma pradėjo augti vidaus audiniuose, kas kelia itin didelę grėsmę vaiko sveikatai.

Kada išnyksta hemangioma?

Sparčiausiai hemangioma auga iki metų, tada paprastai ima blykšti, mažėti, minkštėti – šis nykimo procesas trunka nuo 1 iki 10 metų. Iki 9 metų visiškai išnyksta apie 90 proc. hemangiomų. Mažų hemangiomų vietoje nelieka jokių ženklų, o išnykus didelėms, gali likti nukarusios odos lopinėlių.

Hemangiomos rūšys

  • kapiliarinės – esančios odos paviršiuje, rausvos spalvos. Kapiliarinės dar skirstomos į egzofitines (truputį iškilusias, grublėtas) ir telangiektazines (neiškilusios, gali pleiskanoti, atsirasti erozijų);
  • kaverninės – esančios poodyje, melsvos arba rudos spalvos, lygios arba truputį gumbuotos. Galima apčiuopti nedidelius apvalius mazgelius – flebolitus, kurie susidaro iš nusėdusių kalcio druskų. Šios rūšies hemangiomos retai išveša gyvybiškai svarbiuose organuose;
  • mišriosios – augančios ir odos paviršiuje, ir poodyje;
  • šakotosios – sudarytos iš susipynusių arterijų ir venų. Gali būti kietos, elastingos, pulsuojančios arba subliuškusios, minkštos. Šakotosios hemangiomos pasitaiko retai;
  • daugybinės – tai keli išvešėjusių kraujagyslių deriniai.
    daugybine hemangioma

Hemangiomos komplikacijos

Paviršinės hemangiomos, jei jos išaugo nepavojingose vietose, dažniausiai nėra grėsmingos. Jas būtina stebėti ir saugoti nuo sužeidimų, kad nekiltų gausus kraujavimas.

Pagrindinis hemangiomos keliamas pavojus – jos išvešėjimas šalia gyvybei svarbių organų ar spartus augimas vidaus organuose (smegenyse, žarnyne, kepenyse ir kt.), juos pažeidžiant.

Hemangioma gali sukelti šias komplikacijas:

  • darinio išopėjimą ir kraujavimą, pūliavimą;
  • kraujo krešėjimo sutrikimą;
  • padidėjusį širdžiai tenkantį krūvį;
  • klausos ar regos sutrikimus;
  • svarbių organų ir sistemų sutrikimus;
  • kosmetinį diskomfortą.

Hemangiomos gydymo būdai

Hemangioma tik stebima, jei ji auga nepavojingose vietose ir auga įprastais tempais. Kai kurie gydytojai nerekomenduoja laukti, kol hemangioma praeis savaime, ir, siekiant išvengti komplikacijų, šalinti ją vos pastebėjus.

Vidinės hemangiomos, taip pat tos, kurios auga šalia svarbių organų, burnoje, ant ar šalia lytinių organų bei greitai besiplečiančios gydomos vienu iš šių būdų:

  • kraujagyslių blokavimas preparatais – taikomas hemangiomai augant į vidų, kartais kartu naudojamas lazeris. Po procedūros apie dvi savaites gydyta vieta būna patinusi;
  • krioterapija (šaldymas) – taikoma esant nedidelėms dėmelėms. Hemangioma sušaldoma skystuoju azotu. Gali prireikti kelių procedūrų. Po jų atsiranda nedielė pūslelė, kuri įtrūksta savaime ir netrukus užgyja. Kurį laiką matoma nedidelė blyški dėmelė;
  • gydymas lazeriu – lazerio spindulys prasiskverbia pro odą ir „sulituoja“ kraujagysles, neleisdamas joms toliau vešėti. Gali prireikti kelių seansų. Kelias savaites po lazerio terapijos oda būna patinusi, o patinimui atslūgus jokių žymių nelieka;
  • hormonalinis gydymas – skiriamas tik tais atvejais, kai hemangioma auga itin greitai ir kelia pavojų kitiems organams. Veikant vaistams, ji nustoja augusi, tada gydytojai tęsia gydymą lazeriu;
  • chirurginė operacija – atliekama retai, tik esant būtinybei, kadangi kyla gausaus kraujavimo grėsmė.
 

Komentarai

Raminta
Mano dukrytei 7 men. ir mes turime keturias hemangiomas. Pirma didele ant galvytes kur maumonelis ir kitos trys mazytes ant petuko, strenu ir ant lytiniu lupu. Ar jos kada pranyks? Gydytoja is pradziu liepe nesikreipti tik dabar liepe kreiptis i Vilniu del galvytes. Ar jos labai pavojingos?
Sigita
Manetinio rezonanso metu rado stubure L3 Hemangioma 1,1cm. Ar tai pavojinga? Koks tai gali buti gydymas?
Rima
Manetinio rezonanso metu rado stubure L3 Hemangioma 0.6cm. Ar tai pavojinga? Koks tai gali buti gydymas?
Irena
Atsiradus skausmui, padaryta magnetinis rezonansas. Rasta th5 daugybinės hemangiomos, viena 1,5cm. Ar turiu susirūpinti, nes prieš kelis metus daryta toje pačioje vietoje hemangiomų nebuvo rasta. Skausmas išlieka, nepadeda nuo skausmo vaistai.
Reda
Sveiki. Man buvo atliktas magnetinio rezonanso tyrimas, kurio metu patvirtintos dvi stuburo isvarzos-2-3 ir 4-5 slanksteliai. Taip pat stubure aptiktas ir hemangiomos darinys. Ar jis pavojingas? Ar galiu į tai nekreipti dėmesio?
Neringa
Turiu hemangioma ant lupos nuo pat mazens, man 23 metai, ar po lazerio vienos proceduros matytusi pagerejimas?
Raimonda
Turiu hemangioma ant kelio. Ar galima ja paslepti po tatuiruote? Man 31m.
Vida
Atlikus magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą rasta Th 12-7 mm hemangioma, bet neseniai atlikus echoskopą vidaus organų, kepenyse dvi kapiliarinės hemangiomos iki 7 mm. Anksčiau atliekant echoskopą šių darinių nebuvo, iš kur ir nuo ko jų galėjo atsirasti ir kaip tai pavojinga sveikatai?
Oksana
Mano sunui ant kaktos hemangioma, jam 15metu, tyremes vaikysteje bet gydytojai pasake jog nieko daryti nereikia ji savaime pranyks, bet neseniai vaikui galvoje rado darini ir toje vietoje kur yra hemangioma, kas tai galetu buti?
Rūta
Mes gimeme su hemangioma tarp krutines labiau i desine puses vietoj. Dabar mums  jau greit 4 men. Ji atrodo daug didesne nei buvo ir labiau iskilusi. Daktare ja stebi, o as labai nerimauju. Gal reiketu ja salinti ? Ar kreiptis i tolimesnius gydytojus?
Rūta
Mes gimeme su hemangioma tarp krutines labiau i desine puses vietoj. Dabar mums  jau greit 4men. Ji atrodo daug didesne nei buvo ir labiau iskilusi. Daktare ja stebi, o as labai nerimauju. Gal reiketu ja salinti ? Ar kreiptis i tolimesnius gydytojus?
Irena
Mano dukrytei atsivere hemagioma. Atsirado infekcija ir randasi geltonas skystis, kaip gydyti, kaip plauti zaizda ar tvarstyti?
Inesa
Laba vakarą Mano dukrytė turi ant voko hemagioma. Jai atliko lazerinę  operacija. Ar po operacijos antros nereiks daryti voko pakelimo plastikos operacijos? Jai yra du metukai.
Jolanta
Man vidaus organų ekoskopijos metu 2 hemangiomas rado ant kepenų, neramu, ar tai pavojinga, šiuo metu lyg ir nieko nejaučiu. Ar reikia žiūrėti ką valgai ar nekreipti dėmesio ir tiek?
 
Turite klausimų ar norite pareikšti savo nuomonę? Komentuokite.
  1. Saugos kodas