Laringitas

Laringitas. Liga, laringito simptomai

Laringitas - tai gerklų gleivinės uždegimas. Laringitas dažniausiai yra susijęs su viršutinių kvėpavimo takų virusine infekcija. Laringitą dažniausiai sukelia virusai, kurie plinta oro - lašeliniu keliu, per nosį ar burną ir nosiaryklę patenka į gerklas ir trachėją. Tačiau uždegimą gali sąlygoti ir kiti veiksniai: garsus kalbėjimas ar ilgas dainavimas, sukeliantis balso klosčių pertempimą, rūkymas ir kiti įkvėpti dirgikliai, kvėpavimas užterštu oru, alkoholio vartojimas, sumažėjęs bendras organizmo atsparumas ir kt.

laringitas
Dažniausiai šia liga susergama rudenį ir pavasarį. Laringitu dažniau serga vaikai ir kūdikiai.
Laringitas paprastai diagnozuojamas atliekant gerklų apžiūra laringoskopu. Matomas gerklų gleivinės paraudimas, paburkimas, pūlingos gleivės, sumažėjęs balso klosčių judrumas, be to atliekami ir kraujo tyrimai  uždegimo požymiams, kvėpavimo nepakankamumo laipsniui nustatyti. Laringitas gali būti ūminis ir lėtinis.
Pagrindiniai laringito simptomai ir požymiai:

  • staigus įvairaus laipsnio užkimimas;
  • dusulys;
  • kosulys, panašus į šuns lojimą;
  • gerklės skausmas;
  • svetimkūnio jausmas ryklėje;
  • karščiavimas;
  • bendras nuovargis;
  • silpnumas.

Dažniausiai laringitas praeina per 7-10 dienų, tačiau jeigu yra netinkamai gydomas gali užsitęsti net kelias savaites ar mėnesius. Daugiau nei 2 mėnesius besitęsiantis laringitas yra vadinamas lėtiniu laringitu.

Laringito gydymas

Laringito gydymas priklauso nuo uždegimo proceso gilumo. Pirmiausiai reikia pašalinti priežastį, sukėlusią uždegimą. Ligos pradžioje skiriamos garų inhaliacijos (eukalipto aliejai, mentolis, jūros druska, soda), patartina dėti šiltus kompresus ant kaklo. Laringito gydymui svarbu yra balso režimas (tylėjimas), reikia vengti garsių pokalbių, pokalbiu telefonu, riksmo, draudžiama šnabždėti. Patartina valgyti šiltą, lengvą, be aštrių prieskonių maistą, draudžiama rūkyti, dirbti dulkėtose patalpose, vartoti alkoholio. Rekomenduojama keletą dienų pavartoti kosulį mažinančių ir atsikosėjimą lengvinančių preparatų. Sunkesniais ligos atvejais yra skiriami antibiotikų ir hidrokortizono tirpalų aerozoliai, kurie mažina uždegiminį procesą.
Liaudies medicinoje laringitas gydomas:

  • 2-3 valg. š. gysločių lapų užpilami 500 ml verdančio vandens, palaukiama, kol pritrauks, perkošiama ir geriama 30 min. prieš valgį, po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną;
  • sausi svogūnų lukštai užpilami 500 ml verdančio vandens ir 5 min. paverdami. Perkošiama ir gautu nuoviru skalaujama gerklė 3-5 kartus per dieną;
  • 4 arb. š. šalavijų lapų, užpilami 2 stiklinėmis verdančio vandens, užvirinama ir paliekama 30 min., kad pritrauktų. Perkošiama ir šiltu šalavijų antpilu gerklė skalaujama kas 2 valandas;
  • 5-6 česnako skiltelės susmulkinamos ir užpilamos 200 ml verdančio pieno. Gerai išmaišoma ir geriama po arbatinį šaukštelį 3-5 kartus per dieną;
  • susmulkinti pušų spygliai ir pumpurai užpilami vandeniu ir 30 min. paverdami ant silpnos ugnies. Sandariai uždengiama ir paliekama 12 valandų. Po to perkošiama, supilama į vonią ir pagulima 10 - 15 minučių.

Gydant laringitą patariama skalauti gerklę imbiero, vaistinio šalavijo ar baltojo ąžuolo nuoviru, naudinga pakaitinti kojas karštame vandenyje.

 

Komentarai

Neringa
Noreciau paklausti ar  laringitas isaugamas. Mano sunui 4metai, bet vis dar serga daznokai laringitu.
Ramūnas
Mūsų patirtis - turime tris vaikus. Kai vaikas miega gulėdamas horizontaliai, susikaupę skysčiai išbrinkiną gerklytę ir maždaug tarp 1 ir 5 val. nakties prasideda ūmus dusulys.Vaikeliui susirgus arba jaučiant, kad prasidės LARINGITAS svarbu jau iš vakaro vaiką (kūdikį) guldyti ant labai AUKŠTOS PAGALVĖS 40 – 70 laipsnių kampu, vaikas (kūdikis) turi miegoti beveik sėdėdamas. Taip miegant laisviau nuteka ir nesikaupia gleivės ir seilės, kurios išbrinkina gerklas ir balso stygas bei sukelia dusulį. Pagalvės arba kažkoks kitas pakaitalas turi būti kietas, kad vaikas apsivertęs neuždustų. Vaiko, ypač iki 2 metų, negalima palikti paremto pagalvėlėmis be priežiūros. Taip pat reiktų per naktį vaiką pavartyti, kad vaikas keistų padėtį, kelis kartus per naktį pakelti statmenai, duoti atsigerti vandens, galima truputį įdėti druskos (kelias smilteles). Tikiuosi šis patarimas išgelbės nevieną vaiką ir sutaupys nervų ir sveikatos tėveliams.
Darius
Noriu paklausti mano dukrele nuejo miegoti ir nei is sio nei is to po keliu valandu pabudo ir pradejo verkti negalejo kviepuoti labai kosti bet pries tai net nekosejo jei 1metukai ir 3 men.
 
Turite klausimų ar norite pareikšti savo nuomonę? Komentuokite.
  1. Saugos kodas