Alzheimerio liga

Alsheimeris. Alzheimerio liga

Alzheimerio liga yra lėtinė progresuojanti liga, pažeidžianti tam tikras smegenų dalis, kurios metu plonėja nervų skaidulos, nyksta jų jungtys ir pačios nervinės ląstelės. Tikslios Alzheimerio ligos atsiradimo priežastys nėra visai aiškios, tačiau daugeliu atvejų nustatytas ryšys su Dauno sindromu bei paveldimumo įtaka (tikimybė sergančio asmens artimiausiems giminaičiams susirgti Alzheimerio liga yra du kartus didesnė).

alzheimerio liga
Alsheimerio atsiradimui įtakos gali turėti:
  • patirta galvos trauma;
  • virusinės infekcijos;
  • arterinė hipertenzija;
  • estrogenų kiekio sumažėjimas moterims po menopauzės;
  • apsinuodijimas aliuminiu;
  • prasta socialinė ir ekonominė padėtis.
Alzheimerio liga paprastai prasideda vyresniame amžiuje, dažniausiai virš 65 metų, tačiau šia liga gali susirgti ir jaunesni asmenys, kuomet liga progresuoja greičiau. Alzheimerio liga dažniau serga moterys nei vyrai. Pasaulyje, sergančių šia liga, yra daugiau kaip 30 mln.
Alzheimerio ligą diagnozuoti gali tik gydytojas psichiatras, atlikęs specialius testus ir tyrimus. Kadangi panašius simptomus sukelia skydliaukės ligos, vitaminų trūkumas, Parkinsono liga, depresija, dar yra atliekami kraujo biocheminiai tyrimai, galvos kompiuterinė tomografija arba galvos magnetinio rezonanso tyrimas. Tai daroma siekiant įsitikinti ar nėra kitos patologijos, galėjusios sukelti Alzheimerio ligos simptomus, nes šios ligos atveju matomas tik smegenų audinio nykimas.

Alzheimerio ligos simptomai ir požymiai

Alzheimerio liga gali pasižymėti šiais simptomais:

  • atminties pablogėjimas;
  • orentacijos ir koordinacijos sutrikimas;
  • išsiblaškymas, abejingumas;
  • sulėtėjęs mastymas;
  • emocijų nestabilumas;
  • higienos įgūdžių praradimas.
alzheimerio liga 2

Išskiriamos trys Alzheimerio ligos stadijos:

  1. Pradinė (pirma) ligos stadija trunka 2 - 3 metus. Šiuo metu blogėja atmintis, keičiasi elgesys, užmirštami įvairūs kasdieniniai dalykai, gali atsirasti paranoja. Šioje stadijoje pirmiausia  silpnėja trumpalaikė atmintis (pamirštami neseniai įvykę įvykiai, faktai,  tačiau kuo puikiausiai atsimenama, kas buvo seniai praeityje). Sergantys tai suvokia, tačiau bando slėpti nuo aplinkinių.
  2. Išsivysčiusios (antroji) ligos stadija trunka 3 - 6 metus. Šioje stadijoje sergantys nesupranta kalbos, nesugeba pavadinti daiktų, pradeda nesiorientuoti vietoje, laike, neatpažįsta žmonių. Nebesugebama savarankiškai tvarkytis, atlikti kasdienių gyvenimo užduočių. Vengia naujovių, nesistengia prisitaikyti prie pokyčių, būna liguistai jautrūs, judesiai tampa nekoordinuoti, kartais pasireiškia epilepsijos priepuoliai. Žmogus nustoja rūpintis asmenine higiena, užsisklendžia savyje, darosi viskam apatiškas.
  3. Galutinė (trečioji) ligos stadija po 6 - 10 metų nuo ligos pradžios. Paskutinėje ligos stadijoje sergantys visiškai netenka ryšio su aplinka, į ją nebereaguoja. Išryškėja čiulpimo, čepsėjimo refleksai, pradeda nelaikyti šlapimo, išmatų. Progresuojant ligai sergantys tampa visiškai priklausomas nuo aplinkinių: nebeapsitarnauja, nebeatsikelia iš lovos, dėl to atsiranda pragulų. Dažniausiai mirštama nuo infekcijų atsirandančių dėl ilgo gulėjimo ir išsekimo.
Alzheimerio liga sergantys asmenys nuo simptomų atsiradimo vidutiniškai išgyvena 7-12 metų.

Alzheimerio ligos gydymas.

Deja, bet kol kas Alzheimerio liga nėra išgydoma. Siekiant užkirsti kelią ligos progresavimui, svarbu pradėti gydymą pirmose stadijose, kad kuo ilgiau sergantysis išliktų savarankiškas. Ligos progresavimą stabdantys ir simptomus palengvinantys vaistai: donepezilis, rivastigminas, memantinas, ginkgo biloba, selegilinas, nicergolinas. Vieno klinikinio tyrimo metu buvo įrodyta teigiamas nesteroidinių vaistų nuo uždegimo bei vitamino E poveikis. Gydymą dažnai papildo psichoterapija, labai svarbu tinkama sergančiųjų priežiūra ir slauga. Alzheimerio liga sunkina gyvenimą ne tik sergančiajam, bet ir jo artimiesiems.

 

Komentarai

Albertas
Labas, as noriu paklaust na man ir po galvos sutrenkimo, ir yra atmintis pablogejus, ir uzeina toks keistas jausmas, ir nueina per kuna siurpas na trunka gal 15 sekundziu, o buna kartais pora kart per diena, o kartais daugiau yra buve kad neuzejo ne karto, o man jau 52 metai.
Leokadija
As labai daznai pamirstu daiktu pavadinimus, tiesiog reikia juos apibudinti, kad salia esantis suprastu ko noriu. O jei padedu daikta ji reikia ieskoti ilgai. Del atminties strikimu atsisakiau ir siulomo darbo, nes ankstesiame viska uzsirasinedavau i uzrasu knygele, tai labai vargino, o prisipazinti bijojau, kad liksiu nesuprasta. O dabar yra didele baime ar tai nebus alzheimerio ligos pradžia?
liguabc.lt
Pirmausia reiketu kreiptis i seimos gydytoja. Seimos gydytojas nukreips pas reikalingus specialistus.
Antonina
Perskaiciau apie liga, kaip itariau, mano mamai yra jau 2 stadija. Pas kokia gydytoja reikia kreiptis, kad nustatytu sia liga?
Asta
Artimam žmogui diagnozavo alzheimerio ligos pradžią. Ką pasiūlytumėte vartoti, kad būtų galima pristabdyti ligą? Girdėjau apie produktus su alaviju iš Forever kompanijos. Ar būtų galima vartoti alavijo sultis, nes jose yra vitamino E ir papildomai dar vitamino E papildus?
 
Turite klausimų ar norite pareikšti savo nuomonę? Komentuokite.
  1. Saugos kodas