Kūdikių grybelinis stomatitas arba kūdikių pienligė. Simptomai, gydymas.

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas, kuris gali prasidėti dėl įvairių priežasčių: traumų, infekcijų, ligų, ilgiau pavartojus vaistų ar nusilpus imunitetui. Stomatitas - dažna kūdikių liga, nes jų seilės pirmaisiais gyvenimo metais turi per mažai antiseptinių savybių.

grybelinis stomatitas

Grybelinis stomatitas, arba kūdikių pienligė

Kūdikių grybelinis stomatitas (pienligė, kandidozė) sukeliamas grybų, kurių yra kiekvieno žmogaus organizme, tačiau, veikiant tam tikriems faktoriams, jie suaktyvėja ir tampa nuodingi.

Kūdikio pienligės galimi sukėlėjai:

  • mama, serganti vaginaline kandidoze (pienlige), užkrečia naujagimį gimdymo metu;
  • mama, serganti spenelių kandidoze (pienlige), užkrečia vaiką jį žindydama;
  • asmens higienos nesilaikymas;
  • tėvų aplaižomi žindukai, čiulptukai, šaukštai;
  • ilgas gydymas antibiotikais ar hormoniniais vaistais;
  • folinės rūgšties, geležies, vitaminų A, B, C stygius;
  • kai kurių organizmo sistemų (virškinimo, endokrininės), taip pat medžiagų apykaitos sutrikimai.

Grybelinio stomatito formos ir požymiai

Grybelinis stomatitas (pienligė) gali būti ūmus ir lėtinis, lengvos, vidutinio sunkumo ir sunkios formos.

Susirgęs pienlige, mažylis tampa dirglus, atsisako valgyti, iš jo burnytės sklinda nemalonus rūgštus kvapas, vyresnis vaikas gali pasiskųsti gerklės perštėjimu, niežuliu. Ant ryškiai raudonos burnos gleivinės, ypač iš ryto, matomos baltos arba pilkšvai baltos  varškės konsistencijos apnašos. Pradžioje nedideli apnašų lopinėliai, dauginantis grybams, susilieja ir plona plėvele dengia vis didesnę gleivinės dalį, apima liežuvėlį, tonziles, kietąjį ir minkštąjį gomurį, lūpų ir skruostų gleivinę. Apnašų sluoksnis storėja ir tampa vis sunkiau nuvalomas. Nuvalius gleivinė kraujuoja. Esant lengvai ligos formai, vaikas paprastai nekarščiuoja, vidutinei - temperatūra siekia 38º, sunkiai - daugiau nei 38º.

Grybelinio stomatito (pienligės) gydymas

Esant pienligei, svarbu atstatyti burnos rūgščių ir šarmų balansą, nes rūgščioje terpėje mikroorganizmai dauginasi labai sparčiai. Pastebėjus pirmuosius stomatito simptomus, būtina kreiptis į vaiko gydytoją, kuris skirs vaistų grybeliui gydyti, temperatūrai mažinti.

Lengvą pienligės formą nesunku išgydyti namų sąlygomis: pažeista burnos gleivinė 5-6 kartus per dieną valoma vatos tamponėliu, suvilgytu sodos tirpale (vienas valgomasis šaukštas stiklinei vandens). Žaizdeles galima valyti ir ramunėlių, šalavijų, ąžuolo žievės ir kitais nuovirais.

Grybeliniu stomatitu susirgusiam vaikui būtina kruopščiai prižiūrėti dantis. Jei pienligė pažeidė esamus dantis, ir atsirado ėduonis, būtina kreiptis į stomatologą, nes dantų ėduonis provokuoja kitus susirgimus, tokius kaip tonzilitas ir kt.

Stomatitas greičiau praeis laikantis šių taisyklių:

  • vaiko mitybą praturtinti vitaminais, neduoti saldumynų;
  • maistas turi būti kambario temperatūros, nerūgštus, nesūrus, nekonservuotas, kad nedirgintų pažeistos gleivinės;
  • jei valgymas sukelia skausmą, prieš maitinimą burną galima sutepti nuskausminamaisiais tepaliukais;
  • kad liga nepasikartotų, reikia stiprinti vaiko imunitetą;
  • tėvai turėtų pasitikrinti, ar patys neserga pienlige, kad vėliau ir vėl neužkrėstų vaiko;
  • jei vaikas žindomas, žindyvė prieš kiekvieną maitinimą turėtų nusiplauti krūtis (be muilo);
  • vaiko priežiūrai naudoti tik jam skirtą rankšluostį, stalo įrankius, indus ir kt.;
  • gydymo laikotarpiu stengtis, kad vaikas nekontaktuotų su kitais vaikais;
  • išgydžius pienligę, būtina pakeisti vaiko čiulptuką, buteliuką, dantų šepetėlį.

Grybelinio stomatito (pienligės) komplikacijos

Ūmi grybelinio stomatito (pienligės) forma nesunkiai pasiduoda gydoma, daug pavojingesnė lėtinė šios ligos forma. Nusilpusių vaikų organizmas nesugeba kovoti su grybais, ir šie su krauju ir limfa gali patekti į kitus organus ir audinius, pavyzdžiui, sukelti lytinių organų pienligę. Dėl užsitęsusios ligos mažylis blogai priauga svorio, dėl to kenčia jo fizinė raida.

Dažni grybelinio stomatito pasikartojimai gali signalizuoti apie rimtus susirgimus - leukozę, ŽIV, cukrinį diabetą ir kt.

 

Komentarai

Ina
Sveiki. Mano 6 men. dukrytei stomatitas, gydomes Daktarin tepaliuku, ciulptukus skalaujame sodos tirpale. Viskas kaip ir eina i gera puse tik mažoji visvien nenori valgyti, o jei suvalgo tai atpila ar išvemia, taip pat viduriuoja. Ar gali čia buti šalutinis poveikis nuo Daktarin? Ar čia kažkas rimčiau?
Virginija
Laba diena. Kudikiui buvo burnytes pienlige. Gydtoja skyre valymus sodos tirpalu, Fuxinu tepti, Daktarinu. Pienlige islieka. Kuo ja dar galima butu gydyti. Viskas buvo paskirta teisingai, o pienlige laikosi. Ir maitinanti mama irgi laikosi jai duotu nuorodu. Kudikis neramus. Ka daryti toliau su ta pienlige?
 
Turite klausimų ar norite pareikšti savo nuomonę? Komentuokite.
  1. Saugos kodas